יום חמישי, 15 בספטמבר 2011

איפה יותר בטוח ללדת?

איפה ללדת? בבית או בבית חולים? אין תשובה אחת נכונה לשאלה איפה נכון ללדת.
יש תשובה נכונה לאישה אחת בלידה אחת.
שאלה שכדאי לך לשאול את עצמך היא איפה אני מרגישה הכי בטוח? באיזה מקום אני יכולה לראות את עצמי נרגעת, מתמסרת, נפתחת ויולדת. האם המחשבה על מכשירים רפואיים ואנשים זרים מעוררת בי כיווץ ואי שקט
או שדוקא הידיעה שיש רופא קרוב נוסכת בי בטחון? ואולי גם וגם?
לפני שאת עונה על השאלה הזאת כדאי לעשות קצת סדר בעובדות ובמחקרים בנושא בטיחות של לידות בית ולידות בי"ח.
כשאנשים שומעים בפעם הראשונה על לידות בית אחת התגובות הכי נפוצות הן: "זה נשמע מאוד נחמד אבל מה אם קורה משהו?"
הרושם הכללי המיוצר ע"י התקשורת והממסד הרפואי הוא שלידת בית זה אמנם טוב בשביל האווירה אבל יותר מסוכן מלידת בית חולים. האמת היא שמחקרים רבים מראים שעבור נשים בריאות לידה בבית בטוחה באותה מידה ואולי אף יותר מלידת בי"ח בתנאי שנמצאת עם היולדת מיילדת מיומנת.
למשל מחקר על לידות בית בארה"ב וקנדה הראה כי נשים שמתכננות לידת בית עם מיילדת מיומנת מרוצות יותר מחווית הלידה. תוצאות המחקר מלמדות כי לידת בית בטוחה לפחות באותה מידה כמו לידת בי"ח. (אגב המחקר הזה נדחה ע"י כתב העת האמריקני לגניקולוגיה והתפרסם ע"י כתב העת הבריטי המקביל)
מחקר נוסף השווה בין נשים שילדו בבית עם מיילדת, נשים שילדו בבי"ח עם מיילדת ונשים שילדו בבי"ח עם רופא, מצא כי תמותת התינוקות הנמוכה ביותר היתה אצל הנשים שילדו בבית. המחקר כלל רק נשים בריאות המוגדרות בסיכון נמוך.
כמו כן נמצא כי גם אצל הנשים שתכננו ללדת בבית ועברו לבי"ח בשלב כלשהו של לידתן היה פחות סיכוי להתערבות והסתבכות של הלידה כולל ואקום, מלקחיים, אפידורל וניתוח קיסרי.
אחד המחקרים הגדולים ביותר בנושא התבצע בהולנד ומראה כי לידה בבית אינה מגדילה את הסיכון עבור היולדת או עבור התינוק. למטה צירפתי קישורים למאמרים נוספים המראים תוצאות דומות. אולם אני רוצה להתייחס כאן למאמר אחד שהראה כביכול שלידות בית מסוכנות יותר.

רובכן ודאי שמעתן על המחקר שהתפרסם בכתב העת האמריקני לגניקולוגיה ומיילדות והוכיח לכאורה שלידות בית מסוכנות פי שלוש מלידות בי"ח. קריאה זהירה של תוצאות המחקר מגלה כי בעצם הוא מוכיח את ההיפך:
המחקר עורר רעש תקשורתי והצליח לעשות נזקים לדימוי של לידות בית למרות שזכה לגינוי מרובה ותגובות נרעשות מרופאים, מיילדות ונשים ברחבי העולם.
העיוות בקצרה: המחקר כלל נתונים ממקורות לא אמינים, השווה נשים עם הריון בסיכון גבוה עם נשים בריאות,
הנתונים על לידות בית כללו לידות ללא נוכחות של מיילדת (!) המחקר עצמו הסיק כי לידת בית בטוחה יותר עבור היולדת!
לקראת סוף המחקר החוקרים עצמם מודים שכאשר מוציאים מהנתונים את לידות הבית שהתרחשו ללא נוכחות מיילדת נמצא שלידת בית אינה מגבירה את הסיכון לתינוק. כלומר ללא סילוף העובדות גם המחקר הזה מראה כי לידות בית בטוחות באותה מידה עבור התינוק ויותר עבור האישה.

המסקנה אינה בהכרח שהבית הוא המקום הנכון לך ללדת. המקום הנכון ללידה הוא המקום שבו האישה מרגישה ביטחון.
אבל כשאת מבררת עם עצמך איפה את מרגישה בטוחה קחי בחשבון שסטטיסטית ומחקרית אין שום הוכחה שלידת בית מסוכנת יותר. מה שאפשר ללמוד מהמחקרים זה שאת חופשייה לבחור את המקום בו תלדי ושאין כאן תשובה לא נכונה או לא אחראית.


קריאה נוספת בנושא:
תגובה של סימ"ס למחקר שפורסם בכתב העת לגניקולוגיה אמריקאנית

תגובה 1:

  1. לאחר שקראתי על המון מקרים של רשלנות רפואית במיילדות בבתי חולים, התחלתי לחפש אחר אלטרנטיבות ללידה טבעית בבית. עכשיו שאלתי היא האם כל המילדות בבית גם בקשר עם ביה"ח במידה ומשהו משתבש בדרך? איך זה הולך?

    השבמחק